Poslední aktualizace: 15. 6. 2018

Lyžařské tratě v Kladském pomezí

Pod Pasy – Pánův kříž

vložil(-a) dne 4.12.2010 (Sobota)

Popis:
Trasa začíná na parkovišti pod Pasy (vedle hlavní silnice z Police nad Metují do Broumova, cca 100m nad křižovatkou na Jetřichov a Teplice nad Metují). Mírně zvlněnou lesní cestou vede stopa k Hubertově kapli a ke kamenné křížové cestě. Odtud pokračuje sjezdem a později po rovině na kraj lesa nad obec Křinice. Dál vede trasa opět lesem na rozcestí s obecní komunikací. Trasa pokračuje vpravo stoupáním k Restauraci Amerika. Dále vede cestou po kraji lesa bez velkých převýšení směrem do Martínkovic. Asi po 3,5 km za pravotočivou zatáčkou začíná první prudší stoupání a po něm následuje sjezd nad Martínkovice. Z lesa cesta vyústí u kaple sv. Anny, pokračuje přímým sjezdem a za mostem přes Martínkovický potok se levotočivou zatáčkou napojuje na obecní komunikaci. Po ní pokračuje asi 250 m na rozcestí. Tady z obecní silnice odbočuje vpravo mírným stoupáním, které později nabývá na intenzitě. Zde trasa opustí okraj lesa a začíná stoupat vpravo po modře značené cyklotrase. Stoupání je dlouhé asi 1,5 km a vede pod vrch Koruna, který trasa objíždí prakticky po vrstevnici a následuje další intenzivní stoupání dlouhé asi 300 m, které je ukončeno v sedle pod Božanovským Špičákem. (Tady je možnost odbočit po trase na Machovský kříž a dále do Božanova nebo přes hraniční přechod do Polska). Trasa pokračuje mírným stoupáním a potom sjezdem na rozcestí U javora. Pak už následuje asi 0,5 km stoupání, které končí na Pánově kříži.

Praktické informace:

délka: 15 km, červené značení

Způsob údržby:
Skútrem. Nelze projíždět okruh, skútr se stejnou cestou vrací zpět, kde je to možné, projíždějí se 2 stopy pro klasické lyžování.

Návaznost dalších tras:
Martínkovice – Studená Voda (10 km, modré značení): odbočka z rozcestí v sedle Pod Božanovským Špičákem
Martínkovice – Hoprich (zelené značení)
Police n. M. – Pánův kříž – Slavný – Police (modré značení)


Nejnovější aktuality z této trasy:

 • Broumovské stěny 3. února 2017
  vložil(-a) dne 3.2.2017 (Pátek)

  Dnes jsou jednodenní pololetní prázdniny, proto jsme včera odpoledne připravili stopu z Martínkovic po pláních podle lesa do Ameriky a dál na parkoviště Pod Pasa. Zpátky k Americe je projeta i stopa na spodní cestě. Dolů do Křinic jsme na přání místních běžkařů nejeli po červeně značené cestě, ale odbočka je kousek dál k Martínkovicím a končí u seníku (bývalé středisko státních statků). Zpátky do Martínkovic je stopa projeta i lesem.
  Dál je upravena stopa nahoru na Pánův kříž.
  Je projeta i stopa z Martínkovic za Chatou pod Korunou na horní konec Božanova a zpět do Martínkovic po loukách podél lesa.
  Po lesních cestách nám bohužel jezdí velké množství terénních aut a někde je problém udržet skútr i „žehličku“ v přímém směru, tak to není úplně všude podle mých představ.

 • Broumovské stěny
  vložil(-a) dne 20.1.2017 (Pátek)

  Dnes odpoledne a navečer jsme projeli stopu z Božanova do Studené Vody, do Martínkovic za Chatu pod Korunou. Dál po Nové cestě nahoru na Pánův Kříž. Je upravena stopa po cestě lesem do Ameriky a dál na parkoviště Pod Pasa. Z Ameriky je projeta i spojka do Křinic (po červené značce dolů do vsi). Od Ameriky se skútr vracel do Martínkovic po poli kolem lesa. Pokud nebude foukat, bude asi lepší stopa na pláních pod lesem. V lese se těží, tak to není úplně ideální.
  IMG_2783

 • 14. 1. Broumovské stěny – Martínkovice, Pánův kříž, Amerika a Studená voda
  vložil(-a) dne 14.1.2017 (Sobota)

  Dnes dopoledne jsme projeli stopu z Martínkovic po cestě lesem do Ameriky a dál na parkoviště Pod Pasa, z Ameriky je projeta i spojka do Křinic (po červené značce dolů do vsi). Od Ameriky se skútr vracel do Martínkovic po poli kolem lesa. Na pláních fouká a stopa se zavívá, ale v lese to vypadá dobře.
  Dál je upravena stopa nahoru na Pánův kříž, tam je jako v pohádce.
  Je projeta i stopa z Martínkovic za Chatou pod Korunou na horní konec Božanova a dál od Veverky po loukách do Studené vody.

 • Stopy v Broumovských stěnách 6.1.2016
  vložil(-a) dne 6.1.2017 (Pátek)

  Dnes odpoledne jsme projeli stopu na klasiku z Martínkovic po cestě lesem do Ameriky a dál na parkoviště Pod Pasa, z Ameriky je projeta spojka do Křinic. Od Ameriky se skútr vracel do Martínkovic po poli kolem lesa. Dál pokračoval po Nové cestě na Pánův kříž. (Bohužel, zrovna dnes tady měli nějaký sraz myslivci asi z půlky okresu a krok pěšky neudělali – pod heslem autem až na hřeben Broumovských stěn.)
  Ještě je projeta stopa v Božanově od Veverky do Studené vody po loukách a zpět do Martínkovic. Na polích a loukách je na vyfoukaných místech menší vrstva sněhu, tak to je spíš na starší lyže.

 • Broumovské stěny
  vložil(-a) dne 1.3.2013 (Pátek)

  Dnes, 1. 3. 2013, jsme odpoledne projeli stopu z Martínkovic lesní cestou k Americe, dál kolem Huberta pod Pasa. Dále jsme obnovili stopu z Martínkovic po Nové cestě na Pánův kříž a z rozcestí Pod Špičákem k Machovskému kříži. Odtud kolega samotným skútrem ušlápl sníh až dolů k Zabitému. Při sjezdu tady pozor, je to rozryté od zvěře. Přes den je sníh vlhký, ale je ho zatím dost.
  V Americe je o víkendu otevřeno. Možná, že je to v letošní zimě naposled, tak pěkné svezení.